Konferencja: pakiet zdrowotny

Podczas konferencji 26 września Sławomir Antonik zaprezentował tzw. pakiet zdrowotny. Poniżej szczegóły:

 1. Chcemy doprowadzić do zmniejszenia kolejek w przychodniach i szpitalach oraz kosztów ich utrzymania przez ich modernizację oraz wyposażenie w nowoczesny sprzęt.
  Kolejki można zmniejszyć np. poprzez centralną bazę obłożenia szpitali w danym dniu. Często w jednym szpitalu są duże kolejki, a w innym mniejsze.
 2. Na pewno trzeba rozszerzyć skalę i zakres badań profilaktycznych, szczególnie w zakresie onkologii, bo lepiej zapobiegać i wykrywać wcześniej niż ratować. Poprosimy w tym zakresie o rady ekspertów.
 3. Rozszerzymy zakres szczepień dotując te nierefundowane przez NFZ.
 4. Docelowo należy budować nowe szpitale i likwidować stare, nienowoczesne oraz korzystać z usług podmiotów zewnętrznych. Np. stoi na Mokotowie nowy, ale pusty szpital św. Elżbiety przy ul. Goszczyńskiego, bo nie ma kontraktu z NFZ. Obawiamy się, czy szpital południowy dostanie kontrakt. Już dziś trzeba o niego zabiegać.
 5. Jeśli będzie to możliwe prawnie zorganizujemy gabinety/ zespoły rehabilitacji dla osób niepełnosprawnych lub udzielimy na ten cel dofinansowania, na co prawo zezwala.
 6. Widzimy potrzebę zwiększenia pomocy w zakresie opieki paliatywnej by ludzie mogli godnie odchodzić z tego świata.
 7. Zorganizujemy oddziały geriatryczne w szpitalach miejskich.
 8. Przywrócimy higienistki w przedszkolach.
 9. Zorganizujemy miejską wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego, szczególnie dla seniorów i osób niepełnosprawnych.

Nie będziemy obiecywać gruszek na wierzbie, jak nasi konkurenci, czyli np. ulg w usługach medycznych oraz dodatkowych usług dotyczących leczenia, bo miasto nie ma takiego władztwa (prawa), tylko NFZ.

0
0